9. 6. 2022

3 dovednosti dítěte, aby se nástup do MŠ podařil


Jak usnadnit dítěti nástup do školky? Sepsala jsem pro vás ty nejzákladnější dovednosti, bez kterých se nastupující předškolák ve školce neobejde, a přitom se společensky čím dál více podceňují. Článek zřejmě není dokonalý, nejsem žádná spisovatelka, ale psala jsem ho s nejlepším úmyslem. Chci ochránit maminky před zbytečným stresem a usnadnit dětem poklidný nástup a zvykání si ve školce.

1) Pokuste se maximálně podpořit dítě ve vlastní sebeobsluze na WC

Aby měly paní učitelky dostatek prostoru na péči o všechny děti ve třídě nebo aby se mohly věnovat vašemu dítěti, až mu bude smutno, neváhejte už ani vteřinu sundat pleny a začněte zvykat dítě na vlastní sebeobsluhu na toaletě. Je důležité, aby děti chodily samostatně na WC, uměly po sobě spláchnout a umýt si ruce. Má to 3 důvody. První je, že dítě nebude pod emočním tlakem, že je závislé na učitelce. Druhý je snížení rizika infekčních nemocí. Třetím se ochrana dítěte před čekáním na pomoc paní učitelky. Není nic smutnějšího, když pedagožka musí na toaletě obstarávat nedávno odplenkované dítě a mezitím se jí jiné rozesmutní, protože si teprve zvyká na čas bez maminky nebo sourozenců. Aby se podobným situacím zabránilo, je ze všeho nejdůležitější připravit své dítě na vlastní sebeobsluhu na wc. Bude - li vaše dítko zvládat chodit samo na záchod, vyvarujete se možnosti, kdy sedí po vykonané potřebě a volá přes celou koupelnu “hotovo”. Paní učitelka nemá možnost přiskočit k takovému dítku hned, jako tomu bývá v domácím prostředí. Při automatickém umývání rukou se navíc vyhnete brzkým střevním virózám.

2) Samostatné stravování

Chcete-li, aby bylo dítě najedené, až jej budete ze školky vyzvedávat. Zpozorněte. Aby se dítě dostatečně nasytilo i přesto, že jej obklopuje dvacet nových tváří, setkává se prvně se školní kuchyní a ochutnává nové receptury, potřebuje znát samostatnému jezení z domova. Pokud jste doteď dítě krmili, nic si nevyčítejte, ale okamžitě nastavte změnu. Ukazujte mu, jak se má najíst samo. Vypněte televizi, rádio a soustřeďte se s dítětem na jeho samostatné stravování. A to lžící polévku, vidličkou druhý chod. pozor na stále se zvyšující chybu, kdy dětí jedí u televize nebo vida na telefonu nebo tabletu. Při takovém návyku dítěti nevědomě zaděláváte na dlouhodobý problém vnímání vlastních potřeb stravování. Dítě tak totiž nemá šanci stravu a pocity vlastního těla plně reflektovat.

3) Srozumitelné mluvení

Často rodiče podceňují srozumitelnou výslovnost dítěte. “Však on se ve školce rozmluví.” Jenže co dítě prožívá po dobu těch 3 měsíců, než se obvykle rozmluví do srozumitelné podoby, tu náročnost dokáže málokdo odhadnout. Malý předškolák potřebuje umět říct: “Dobrý den. Prosím. Děkuji. Nashledanou”. “To chci. To nechci. To se mi líbí. To se mi nelíbí”. “Můžu si s tebou hrát? Paní učitelko, potřebuju pomoct.” Takovými větami dítě připravíte, že se o sebe bude umět v základu postarat při kontaktu jak s pedagogy, tak se spolužáky. Nejjednodušší a nejobecnější podporou, jak dítko rozmluvit, je každodenní zpívání a časté hry s říkadly.

Pokud vaše dítko nosí ještě pleny a tento článek vám na radosti nepřidal, nesmutněte. Máte celé prázdniny na změnu. Dá se to zvládnout. Držím pěsti.

29. 3. 2019

Zpětná vazba aneb proč to všechno dělám

Záleží mi, aby se kurzisté na Velkém akreditovaném Montessori kurzu, ale i na ostatních akcích, které pořádáme cítili uvolněně, otevřeně. Naše setkání neberu jako jeden z dalších vzdělávacích kurzů, ale jako čas strávený se spřízněnými dušemi. Dny, které společně prožíváme, otevírají cestu, jak být našich dětem nejlepšími učiteli a průvodci na

31. 10. 2018

Jak správně ne/trestat dítě

Dát dítěti najevo, že svým jednáním překračuje hranice je v pořádku. Chceme z něj vychovat slušného člověka a ne sobce, který žije v domnění, že se mu všichni budou klanět. Nastavit ale hranice tak, abychom to v přísnosti nepřeháněli není vždy jednoduch

23. 6. 2020

Prázdniny po karanténě

1. Jak přistupovat k letošním prázdninám, které zákonitě budou jiné - po karanténě, kdy jsme spolu doma trávili mnohem více času než kdy jindy, s obavami, zda se virus opět nerozšíří a zda vůbec školy budou na podzim fungovat atd.? Jak a k čemu letošní prázdniny využít? jak si je fakt užít?

2. 7. 2019

3 tipy, jak udělat hezké prázdniny dětem i sobě

15. 2. 2019

Jak vybrat dobrou Montessori školku

Líbí se vám Montessori metoda a rádi byste přihlásili své dítě do Montessori školky? Pak si přečtěte 10 rad, jak vybrat správnou Montessori školku. Stejně jako každý jiný obor, i Montessori je o lidech. A tak abyste při výběru školky nenaletěli pouhým slibům, sepsala jsem deset doporučení, čemu byste měli věnovat pozornost, než přivede své dítě k zápisu.

13. 11. 2018

Cesta k předání hodnoty ženství

Představte si, že nastalo období zimy. Chlad a mráz pomalu přichází. Matka i dcera by potřebovaly nový kabát. Rodina má však peníze pouze na jeden. Která z nich jej má dostat?

15. 10. 2018

Řešení agresivity u dětí

Agresivita dětí je v naší společnosti čím dál více diskutovaným problémem. Mohlo by se zdát, že v době hojnosti a blahobytu, budou naše děti blažené a šťastné. Mnohdy tak nechápeme příčinu jejich agresivních projevů a sami si v kritickém momentu nevíme rady. Situaci příliš nezlepšuje velké množství odborně nepodložených, často subjektivně

8. 10. 2018

Vedeme děti ke sportu smysluplně?

Rádi pozorujeme naše děti a svěřence v pohybu. Je v něm neuvěřitelná lehkost, energie a radost. Dítě pohybem objevuje sebe, své možnosti, vlastní sílu, učí se být vytrvalé, zvládat neúspěch. Posiluje své tělo i svou psychiku sám, ze své iniciativy. Pohyb jej zkrátka těší. Tato vnitřní motivace a radost z pohybu jako takového je mnohdy při výchově